Jak chronić wąż hydrauliczny? Poznaj rodzaje osłon do węży.

14.11.2023
Jak chronić wąż hydrauliczny? Poznaj rodzaje osłon do węży.

Węże hydrauliczne praktycznie nigdy nie pracują w kontrolowanych, czystych i bezpiecznych warunkach. Surowe i wymagające warunki są normą w tej branży. Wąż codziennie narażony jest na działanie warunków atmosferycznych, odprysków od kamieni (np. w górnictwie) czy też odprysków spawalniczych w zakładach ślusarskich, a nawet w skrajnych przypadkach na bliskie spotkania z wózkami widłowymi. Dodatkowo węże hydrauliczne poddane ciągłemu ruchowi i wibracjom mogą ocierać o siebie lub o ramę maszyny, co może powodować uszkodzenia warstwy zewnętrznej węża. To z kolei może powodować korozję oplotu stalowego węża a w przyszłości prowadzić do groźnej awarii.

Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie węża przed przetarciami, wibracjami, uszkodzeniami mechanicznymi czy wysokimi temperaturami, aby zapewnić długą i niezawodną pracę przewodu hydraulicznego.

Oto kilka popularnych sposobów na zabezpieczenie węża:

Osłona typu „tarcza”

Polega na osłonięciu węża fizyczną barierą chroniącą go przed uszkodzeniami. Coś tak prostego jak osłona z blachy może chronić wąż przed uderzeniami, iskrami, odpryskami spawalniczymi i intensywnym ciepłem w pobliżu pieców i sprzętu odlewniczego.

Sprężyny ochronne na węże

Osłony te jak sama nazwa wskazuję, są zrobione z ocynkowanego drutu stalowego o danej grubości zwinięte w sprężynę, występują w różnych rozmiarach (najczęściej stosuje się je przy większych średnicach).

Rękawy ochronne na węże

Są to tekstylne tuby nasuwane na wąż przed jego zaciśnięciem, wykonywane z materiałów takich jak nylon czy poliester i zapewniają doskonałą ochronę przed promieniowaniem UV czy przed ścieraniem zewnętrznym. Konstrukcja rękawa często zapewnia gładką powierzchnię wewnętrzną co pozwala na swobodne poruszanie się węża wewnątrz rękawa.

Owijka ochronna

Ten rodzaj ochrony przypomina rękaw ochronny lecz jest on przeznaczony do montowania na już zakutym przewodzie. Jest odporny na ścieranie, wyglądem przypomina płaski materiał, łączone na rzepy, co umożliwia łatwe owinięcie przewodu.

Plastikowe osłony spiralne na węże

Plastikowe owijane wokół przewodu osłony umożliwiają montaż nawet bez konieczności demontażu przewodu hydraulicznego z maszyny, co znacznie ułatwia i upraszcza zabezpieczenie węża. Są wykonane z materiałów takich jak wytrzymały polietylen i mają płaski profil z zaokrąglonymi krawędziami, aby zapobiec uszkodzeniu węża.

Osłona termiczna

Jest to wytrzymała, elastyczna osłona izolacyjna, którą nasuwa się na wąż i mocuje do złączy. Zwykle jest wykonana z tkanego włókna szklanego lub materiałów takich jak silikon wysokotemperaturowy. Chroni węże hydrauliczne i przewody pneumatyczne przed ekstremalnym promieniowaniem cieplnym, iskrami, odpryskami spawalniczymi, odpryskami stopionego metalu i szkła, a także otwartym płomieniem. Chociaż dokładne wartości znamionowe zależą od konkretnego producenta i konstrukcji, są one ogólnie zatwierdzone do ciągłego narażenia w temperaturach około 260° C, ekspozycji przez około 15 do 20 minut w temperaturach do 1100° C i krótkotrwałego kontaktu do 1700° C.

Potrzebujesz osłony na przewód? Zgłoś się do nas, doradzimy i dobierzemy odpowiednią osłonę dla Ciebie.

To top