Jak działają zakuwarki do przewodów hydraulicznych?

14.03.2023
Jak działają zakuwarki do przewodów hydraulicznych?

Zakuwarka do węży hydraulicznych to urządzenie niezbędne przy produkcji przewodów hydraulicznych. Jej najważniejszym elementem jest głowica, w której wnętrzu mieszczą się tzw. szczęki główne, do których mocowane są szczęki wymienne (występują w różnych rozmiarach). Układ hydrauliczny większości zakuwarek opiera się na działaniu pompy hydraulicznej, która zasilana jest przez silnik elektryczny. Pompa ma za zadanie pompować olej hydrauliczny do głowicy zakuwarki, co powoduje zaciskanie lub otwieranie się szczęk. Nowsze modele zakuwarek wyposażone są w cyfrowy panel sterowania, na którym możemy ustawić odpowiednie parametry zaciskania.

Zakuwanie węży hydraulicznych

Przed przystąpieniem do zakuwania węża należy zwrócić uwagę na jego parametry, takie jak średnica czy ilość oplotów. Zakucia muszą być odpowiednio dobrane względem średnicy węża, a w przypadku węży 4-oplotowych potrzeba dodatkowo przeprowadzić proces skórowania. Wąż hydrauliczny przycina się najpierw na odpowiednią długość za pomocą przecinarki. Kolejny krok to umieszczenie na jego końcu tulei zaciskowej i włożenie końcówki do środka. Następnie wąż umieszczany jest w maszynie nazywanej zakuwarką do węży hydraulicznych, w której ustawia się odpowiednią średnicę zakucia poprzez dobranie odpowiedniej wielkości szczęk. Ostatnią fazę tego procesu stanowi zaciśnięcie elementów na odpowiedni wymiar, co zapewnić ma stuprocentową szczelność i bezpieczeństwo układu hydraulicznego.

Warto wiedzieć, że poszczególne modele zakuwarek do węży hydraulicznych mogą znacząco różnić się od siebie. Na rynku dostępne są niewielkie prasy z ręczną pompą hydrauliczną, nazywane zakuwarkami mobilnymi, a także maszyny z silnikiem elektrycznym. Te pierwsze przeznaczone są dla małych warsztatów i do napraw w miejscu awarii, dlatego wykorzystuje się je chociażby do wyposażania samochodów serwisowych, ostatnie natomiast trafiają do większych warsztatów stacjonarnych. Nasza firma posiada w swojej ofercie wszystkie typy zakuwarek marki Uniflex. Jesteśmy w stanie dopasować odpowiednią dla potrzeb danego warsztatu zakuwarkę. Zapraszamy do kontaktu!

To top