Jakie pręty i rury nadają się na cylindry hydrauliczne?

14.02.2022
Jakie pręty i rury nadają się na cylindry hydrauliczne?

Producenci siłowników hydraulicznych do ich wytworzenia wykorzystują między innymi pręty tłoczyskowe oraz rury cylindrowe. Rury cylindrowe stosowane są do wykonania nowych cylindrów, które muszą spełniać szereg wymogów – od wysokiej wytrzymałości, przez dobrą spawalność, aż po wysoką jakość powierzchni wewnętrznej. Czym są siłowniki hydrauliczne, gdzie znajdują zastosowane i jakie są rodzaje prętów i rur cylindrowych?

Czym są cylindry hydrauliczne?

Cylindry hydrauliczne, nazywane również siłownikami hydraulicznymi, to proste silniki hydrauliczne, które zamieniają energię ciśnienia dostarczonej do nich cieczy na energię mechaniczną ruchu postępowego lub postępowo-zwrotnego. Zazwyczaj wyposażone są w tłok, do którego pod wysokim ciśnieniem dostaje się ciecz robocza i wprowadza go w ruch. Wyróżnia się siłowniki jednostronnego i dwustronnego działania. Siłowniki jednostronnego działania dzieli się na teleskopowe, nurnikowe i tłokowe, a dwustronnego działania na jedno i wielotłokowe, jednostronnego i dwustronnego wysuwu oraz teleskopowe. Siłowniki hydrauliczne wykorzystywane są w układach hydraulicznych koparek, dźwigów i wywrotek oraz w szerokiej gamie maszyn rolniczych. Wybierając producenta siłowników hydraulicznych, należy zwrócić uwagę na możliwość ich dostosowania do warunków, w których będą pracować.

Jakie pręty stosuje się do produkcji siłowników hydraulicznych?

Producenci siłowników hydraulicznych do ich wytworzenia wykorzystują pręty tłoczyskowe. Pręty tłoczyskowe stosowane są do wykonywania nowych tłoczysk do siłowników i muszą charakteryzować się wysoką wytrzymałością oraz jeśli zachodzi taka potrzeba dobrą spawalnością. Ważne jest, aby były odporne zarówno na obciążenia dynamiczne, jak i uderzenia. Do najpopularniejszych zalicza się pręty chromowanez powłoką niklowo-chromowaną oraz hartowane indukcyjnie. Wyróżnia się różne rodzaje prętów, których wybór zależy od właściwości, którymi ma się charakteryzować dany siłownik. Szczególnie w przypadku siłowników, które będą pracować w trudnych warunkach, do produkcji tłoczysk należy wykorzystać pręty hartowane indukcyjnie, aby wydłużyć ich okres pracy. Do warunków pracy siłowników dobiera się również stopień odporności prętów na korozję.

To top