Wszystko co musisz wiedzieć o końcówkach z gwintem metrycznym w wersji lekkiej

14.02.2023
Wszystko co musisz wiedzieć o końcówkach z gwintem metrycznym w wersji lekkiej

Zakucia z gwintem metrycznym cechuje 24° stożek. Końcówki metryczne znajdują swoje zastosowanie w branży rolniczej, w maszynach polskich i wschodnio-europejskich. Końcówki w serii lekkiej stosujemy na niższe ciśnienia robocze, dokładnie na ciśnienia do 250 bar. Wyróżniamy następujące rodzaje końcówek metrycznych w serii lekkiej:

  1. Końcówka DKL – to zakucie z gwintem wewnętrznym (nakrętka). Tutaj mamy do czynienia z uszczelnieniem metal w metal. Końcówka nie posiada oringu, dlatego można ją stosować do agresywnych mediów i skrajnych temperatur. Ogólnie rzecz biorąc używamy jej wszędzie tam, gdzie oring może ulec zniszczeniu pod wpływem stosowanego medium roboczego.
  1. Końcówka DKOL – to również zakucie z gwintem wewnętrznym, ale ta końcówka w odróżnieniu od zakucia DKL posiada uszczelnienie w postaci oringu. Oring jest wykonany z czarnej gumy NBR. Jest więc odporny na olej hydrauliczny, ale nie nadaje się do mediów żrących i gorących mediów. DKOL najczęściej występuje w wersji z luźną nakrętką.
  1. Końcówka CEL – to zakucie z gwintem zewnętrznym. Jest kompatybilne z nakrętkami DKL i DKOL. Występuje w wersji z uszczelnieniem płaskim (FL) oraz z długim gwintem (SV).

Typowe rozmiary końcówek z gwintem metrycznym

Śr. wewnętrzna węża – Stożek (wersja lekka) – Rozmiar gwintu

DN06 –8L –M14x1,5
DN08 –10L –M16x1,5
DN10 –12L –M18x1,5
DN12 –15L –M22x1,5
DN16 –18L –M26x1,5
DN20 –22L –M30x2
DN25 –28L –M36x2
DN32 –35L –M45x2
DN40 –42L –M52x2

Pomiar gwintów metrycznych

W przypadku zakuć metrycznych interesują nas trzy pomiary – średnica węża (króciec), gwint wewnętrzny/zewnętrzny oraz rozmiar stożka. Przy zakuciach metrycznych musimy mierzyć stożki, ponieważ istnieją różnice w rozmiarach stożków w wersji lekkiej i ciężkiej. W celu rozpoznania gwintu posługujemy się suwmiarką oraz tabelą do wstępnego ustalania gwintu. Należy pamiętać o tym, że gwint wewnętrzny mierzymy za pomocą krótszych kłów suwmiarki. Tutaj możecie pobrać pomocniczą tabelę do ustalania rodzajów gwintu – tabela. Aby ustalić, czy dana końcówka jest z serii lekkiej czy ciężkiej warto skorzystać z tabeli wielkości stożków zakuć z gwintami metrycznymi – tabela.

Mówiąc o gwintach metrycznych warto zwrócić uwagę na pewne fakty:Stożek w rozmiarze 15, 18, 22, 28, 35 oraz 42 występuje tylko w wersji lekkiej.Gwint metryczny M22x1,5 występuje w stożku 15L oraz 16L. W tej sytuacji łatwo o pomyłkę. Trzeba bardzo dokładnie mierzyć stożki, aby dopasować odpowiedni element.Te same stożki mogą mieć inne skoki (odległości od zwojów). Im mniejszy skok tym mocniejsze jest mocowanie i trudniej o rozkręcenie się końcówki. Podstawowe skoki to 1×1,5 oraz 1×2.

Nasza firma zajmuje się sprzedażą każdego rodzaju zakuć do węży hydraulicznych. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu!

To top