Do czego służy rozdzielacz hydrauliczny?

14.02.2021
Do czego służy rozdzielacz hydrauliczny?

Rozdzielacz hydrauliczny to niezwykle istotny komponent w układach hydraulicznych, umożliwiający kontrolę przepływu płynu hydraulicznego do różnych elementów układu. Jego główną rolą jest podział, regulacja i kontrola przepływu hydraulicznego pomiędzy różnymi elementami maszyn lub urządzeń.

Kontrola i precyzja: rozdzielacze hydrauliczne pozwalają na kontrolowanie przepływu płynu hydraulicznego do poszczególnych części układu. To kluczowe zarówno w przypadku maszyn budowlanych, jak i w układach sterowania, gdzie precyzja działania i szybkość reakcji są niezwykle istotne.

Efektywność pracy: dzięki rozdzielaczowi hydraulicznemu możliwe jest jednoczesne sterowanie różnymi elementami maszyn lub urządzeń, co przekłada się na zwiększoną efektywność pracy. To istotne zwłaszcza w przypadku maszyn rolniczych czy budowlanych, gdzie jednoczesne wykonywanie różnych operacji jest kluczowe.

Zastosowania w różnych branżach: rozdzielacze hydrauliczne znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, od przemysłu rolniczego, przez budowlany, po przemysł motoryzacyjny. Ich wszechstronność sprawia, że są niezastąpionym elementem w wielu systemach.

Bezpieczeństwo i niezawodność: odpowiednio zaprojektowane i zastosowane rozdzielacze hydrauliczne zapewniają nie tylko efektywność pracy, ale także bezpieczeństwo i niezawodność systemów. Ich konstrukcja eliminuje ryzyko awarii czy przecieków, co ma kluczowe znaczenie w przypadku maszyn pracujących w ekstremalnych warunkach.

Podział rozdzielaczy hydraulicznych ze względu na budowę

Rozdzielacze hydrauliczne ze względu na rozwiązania konstrukcyjne dzielimy na:

  • suwakowe
  • gniazdowe
  • iskrobezpieczne.

W rozdzielaczu suwakowym częścią roboczą jest suwak kierowany elektrycznie lub mechanicznie w wewnętrznym ogniwie cylindra. Przestawienie położenia suwaka decyduje w jakim kierunku popłynie ciecz, przy jednoczesnym zamknięciu dopływu w inną stronę. W rozdzielaczu gniazdowym (zwanym także grzybkowym bądź zaworowym) regulacja odbywa się przy pomocy kulki, która pod naciskiem sprężyn otwiera bądź zamyka trasę przepływu. Dzięki temu uzyskujemy wysoką szczelność i zapobiegamy ewentualnym wyciekom. W rozdzielaczu iskrobezpiecznym za regulację odpowiada tłoczek, którego ruch następuje w chwili podania napięcia na cewkę, natomiast powrót tłoczka realizowany jest poprzez sprężynę.

Nasza firma dostarcza różnego rodzaju rozdzielacze hydrauliczne. Zapraszamy do kontaktu!

To top