Co wpływa na trwałość węży przemysłowych?

14.10.2023
Co wpływa na trwałość węży przemysłowych?

Węże przemysłowe stanowią podstawowe wyposażenie współczesnych zakładów produkcyjnych. Wykorzystywane są również w górnictwie, budownictwie i w innych branżach, gdzie łączą elementy różnego rodzaju instalacji i przesyłają takie media jak woda, oleje czy benzyna. Węże eksploatowane są często w ekstremalnych warunkach, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dobierać je do konkretnych zadań. Inaczej trudno oczekiwać bezpiecznej i niezawodnej pracy oraz długiej żywotności.

Trwałość węży przemysłowych

Na trwałość węża wpływ ma wiele czynników, w tym rodzaj materiału użytego do jego produkcji, zakres temperatury pracy oraz środowisko, w którym wąż jest wykorzystywany. Rodzaj materiału zastosowanego w wężu określi jego odporność na ścieranie, korozję i inne czynniki środowiskowe. Zakres temperatury roboczej i wartości ciśnienia są również ważnymi czynnikami przy wyborze węża przemysłowego do konkretnego zastosowania. Ale właściwy dobór węży przemysłowych to nie wszystko. Pamiętać trzeba również o regularnych kontrolach i konserwacji, dzięki którym węże przemysłowe posłużyć nam mogą przez wiele lat. Jeżeli jednak zaobserwujemy oznaki zużycia i uszkodzenia, wąż nie może być już bezpiecznie użytkowany.

Rodzaje węży przemysłowych

Na współczesnym rynku dostępne są różnego rodzaju węże przemysłowe. Między innymi węże ssawne, przeznaczone do przesyłu produktów ropopochodnych, jak również wody i substancji spożywczych. Węże olejoodporne, występujące w szerokim zakresie dopuszczalnych ciśnień, oraz węże trudnościeralne, przeznaczone do piaskowania, śrutowania czy tynkowania i charakteryzujące się bardzo dużą wytrzymałością na uszkodzenia. Poza tym wspomnieć warto jeszcze o wężach do powietrza, pary i gorącej wody, a także o uniwersalnych wężach przemysłowych z PCV.

To top