Siłownik hydrauliczny zwany również cylindrem hydraulicznym to tak naprawdę odbiornik energii hydraulicznej, czyli końcowy element układów hydraulicznych. Przeznaczony jest do przenoszenia dużych obciążeń. Siłowniki stosowane są przede wszystkim w pojazdach budowlanych, ale i mniejszych gabarytowo urządzeniach, jak maszyny rolnicze, prasy hydrauliczne itd. Czym właściwie są siłowniki hydrauliczne i jaka jest specyfika ich działania? Dowiesz się tego, czytając dalszą część naszego wpisu.
Z czego zbudowany jest jest siłownik hydrauliczny?
Siłowniki hydrauliczne to elementy wykonawcze, które służą do generowania mocy koniecznej do zadziałania konstrukcji pracującej na dużym obciążeniu. Zbudowane są z tłoka, dławnicy, tłoczyska, cylindra, dna, przyłączy i mocowań. Tłok i dławnica uzbrojone są w uszczelki, które zapewniają szczelność i przeciwdziałają przed wydostawaniem się cieczy roboczej. Ciecz z kolei odpowiada za przetwarzanie energii. Tłoczysko to element przytwierdzony do tłoka, który przenosi energię mechaniczną z tłoka na ruchomy element maszyny lub pojazdu. Jeżeli chodzi o mocowania to występuje wiele różnych możliwości od łożysk wahliwych po tuleje ślizgowe, na kołnierzach kończąc. Występują również kombinacje różnych mocowań. Mocowania powinny występować z dwóch stron, czyli od strony stałej, tj. cylindra, i od strony ruchomej, tj. tłoczyska.
Jak działa siłownik hydrauliczny?
Działanie siłowników hydraulicznych jest stosunkowo proste. Nośnikiem energii jest ciecz o odpowiedniej gęstości, dlatego też zastosowanie znajdują specjalne oleje hydrauliczne. Ciecz wtłaczana jest pod ciśnieniem do wnętrza cylindra i napiera na tłok, który w ten sposób wprawiany jest w ruch. W siłownikach dwustronnego działania czynnik roboczy doprowadzany jest na przemian do jednej lub do drugiej komory. Ciecz działa więc na obie strony tłoka. Dzięki temu można precyzyjnie kontrolować zarówno pracę urządzenia, jak i ruchy tłoka. W siłownikach jednostronnego działania tłok powraca do pozycji początkowej za pomocą sprężyny lub pod wpływem obciążenia z zewnątrz. Siłowniki jednostronnego działania mogą być wykonane jako siłowniki nurnikowe z jedną komorą albo jako tłokowe z jedną komorą hydrauliczną, a drugą komorą powietrzną z tłumikiem hałasu.