Hydraulika siłowa czy Pneumatyka? Sprawdź jakiego rozwiązania potrzebujesz!

14.10.2023
Hydraulika siłowa czy Pneumatyka? Sprawdź jakiego rozwiązania potrzebujesz!

Wybór pomiędzy układem hydraulicznym lub pneumatycznym jest często rozważany przez inżynierów z branży przemysłowej, wojskowej czy morskiej. Oba systemy zasilania są podobne pod wieloma względami zamiany ciśnienia na energię mechaniczną, przy czym oba wymagają węży i pomp do przenoszenia siły. Dziś przyjrzymy się bardziej szczegółowo obu systemom.

Jak działa układ hydrauliczny?

Układy hydrauliczne wykorzystują ciśnienie i płyny hydrauliczne (najczęściej oleje) do wytwarzania siły mechanicznej. Osiąga się to poprzez wywieranie nacisku na bok zbiornika, w którym przechowywany jest płyn, co wymusza przepływ płynu przez zawory. Płyn ten jest następnie dociskany do silnika hydraulicznego, tłoka lub cylindra po drugiej stronie zbiornika, co powoduje ruch. Na przykład, jeśli siłownikiem jest tłok, wywierane ciśnienie wytworzy ciąg do przodu, aż do jego zwolnienia, w którym to momencie tłok się cofnie.

Kiedy się go stosuję?

Układy hydrauliczne są niezbędne w większości gałęziach przemysłu. Stosowane są w wielu pojazdach i maszynach. Od samochodów osobowych i dostawczych (wspomaganie hamulców czy kierownicy) aż po maszyny rolnicze (siłowniki hydrauliczne). Wszędzie tam gdzie wymagane są bardzo duże siły.

Czym jest pneumatyka?

Układy pneumatyczne działają w sposób bardzo podobny do układów hydraulicznych. Systemy te wymagają sprężarki powietrza, która służy do zasysania powietrza z atmosfery przez zawór do zbiornika. Następnie do tego powietrza przykłada się ciśnienie, które przechodzi przez rury i więcej zaworów. To sprężone powietrze dociera następnie do siłownika, gdzie energia jest przekształcana w energię mechaniczną.

Kiedy się ją stosuję?

Układy pneumatyczne są stosowane w wielu tych samych gałęziach przemysłu, co układy hydrauliczne, jednak są bardziej rozpowszechnione w przemyśle budowlanym i rozbiórkowym. Maszyny pneumatyczne, takie jak młoty pneumatyczne i wiertarki pneumatyczne, są powszechne w budownictwie, przez swoją wagę, i siły które nie są aż tak duże jak przy hydraulice.

Jeżeli nadal nie wiesz, którego układu potrzebujesz zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy z chęcią Ci doradzą.

To top