Wewnętrzna warstwa węża zbudowana jest z syntetycznej gumy odpornej na olej oraz ze stalowych wzmocnień tzw. oplotów stalowych. Wybierając wąż z oplotem stalowym należy zwrócić uwagę na liczbę oplotów znajdujących się w wewnętrznej warstwie węża. Najczęściej spotyka się węże z jednym lub dwoma oplotami, ale produkowane są także węże z czterema, a nawet sześcioma warstwami. Ilość oplotów wpływa na elastyczność węża, jego odporność na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie oraz zakres ciśnienia. Im większa liczba oplotów stalowych tym większa będzie wytrzymałość węża hydraulicznego, przy czym należy pamiętać o tym, że zmniejszy się wtedy jego elastyczność.
Ile oplotów powinien mieć wąż hydrauliczny?
Ustaliliśmy, że ilość oplotów ma wpływ na liczne właściwościwęża hydraulicznego.Jedna z najważniejszych zasad mówi, że im wyższe ciśnienie robocze, tym większa ilość oplotów powinna zabezpieczać węża. Maszyny wykorzystujące niskie i średnie ciśnienie robocze takie jak różnego rodzaju maszyny rolnicze wymagają jednego lub dwóch oplotów. W przypadku maszyn wykorzystujących wysokie ciśnienie robocze takie jak maszyny budowlane i dźwigowe stosuje się węże wysokociśnieniowe, które posiadają większą ilość oplotów.
Z czego mogą być wykonane osłony węży hydraulicznych?
Węże hydrauliczne chronią ich oploty stalowe. Jednakże dla dodatkowej ochrony można zastosować różnego rodzaju osłony. Najpopularniejsze rodzaje dostępnych na rynku osłon przewodów hydraulicznych to:
- osłony spiralne
- stalowe sprężyny
- osłony termiczne
- osłony tekstylne polipropylenowe- potocznie zwane jako „rękaw”
Osłona spiralna przeznaczona jest do ochrony węży przed uszkodzeniami powstałymi wskutek uderzeń i przetarć. Stosowanie osłon spiralnych pomaga więc obniżyć koszty konserwacji węża. Stalowa sprężyna zapewnia ochronę przewodów pracujących w trudnych warunkach. Osłona termiczna jest zbudowana z włókna szklanego i chroni przewód przed ekstremalną temperaturą i ogniem.