Jak interpretować oznaczenia na wężach hydraulicznych?

14.06.2023
Jak interpretować oznaczenia na wężach hydraulicznych?

Węże hydrauliczne wykorzystuje się w górnictwie, rolnictwie, budownictwie i wielu branżach szeroko pojętego przemysłu. Trudno wyobrazić sobie bez nich współczesne zakłady produkcyjne. Przewody hydrauliczne stanowią kluczowy element układów hydrauliki siłowej i umożliwiają działanie maszyn różnego typu, np. dźwigów lub koparek. Węże hydrauliczne pracują często w ekstremalnych, ciężkich warunkach, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dobierać je do konkretnych zadań. Inaczej trudno oczekiwać bezpiecznej i niezawodnej pracy przewodów. Odpowiednie dobieranie węży ułatwiać nam mają umieszczane na nich oznaczenia.

Oznaczenia na wężach hydraulicznych

Poza nazwą producenta na wężu hydraulicznym powinno znaleźć się oznaczenie wskazujące na jego rodzaj oraz liczbę stalowych oplotów. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym przykładom:

  • 1SN/2SN – najbardziej standardowe węże jedno i dwuoplotowe,
  • 1SC/2SC – bardziej elastyczne węże jedno lub dwuoplotowe z mniejszą ilością gumy na zewnątrz,
  • 4SP/4SH – węże czterooplotowe stosowane przy wysokich ciśnieniach, które wymagają skórowania (węże 4SP skórujemy tylko z zewnątrz, natomiast węże 4SH na zewnątrz i wewnątrz przewodu),
  • R13/R15 – to sześciooplotowe węże hydrauliczne wytrzymujące ciśnienie sięgające 700 bar.

Na wężu hydraulicznym znajduje się także oznaczenie spełnianej przez niego normy, np. EN 853 lub EN 857, oraz jego wewnętrznej średnicy, np. DN16 = 16 mm. Dalej znajdziemy najważniejszą wartość, to znaczy wysokość ciśnienia pracy przewodu. Podawana jest ona zwykle w barach oraz PSI, można się jednak spotkać również z megapaskalami. W Polsce posługujemy się głównie jednostką barów. Jeśli Wasz wąż posiada oznaczenie ciśnienia w innej jednostce to polecamy skorzystać z dostępnych w Internecie przeliczników jednostek ciśnienia. Pamiętaj – ciśnienie robocze węża nie może być mniejsze niż wartość ciśnienia w układzie hydraulicznym! Przydatna jest też informacja dotycząca zakresu temperatury pracy, jednak nie wszyscy producenci umieszczają ją na przewodach. Zawsze powinna się natomiast znaleźć na nich data ich produkcji (rok i kwartał).

Przykładem producenta, który zwraca szczególną uwagę na oznaczenia swoich produktów jest producent węży hydraulicznych Vitillo. Na wężach tej marki średnica wewnętrzna jest podawana z dokładnością do jednego miejsca po przecinku. Producent Vitillo informuje nas także o temperaturze pracy oraz dodatkowo używa piktogramów, które informują użytkownika o tym, czy wąż jest odporny na ozon, odporny na niskie temperatury, odporny na ścieranie czy też posiada zmniejszony promień gięcia.Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze węża hydraulicznego skontaktuj się z naszymi handlowcami – doradzą i pomogą wybrać odpowiedni produkt.

To top