Jak konserwować przewody hydrauliczne? Sprawdź jak uniknąć częstych napraw.

12.12.2023
Jak konserwować przewody hydrauliczne? Sprawdź jak uniknąć częstych napraw.

Czystość przewodów hydraulicznych jest bardzo ważna aby zapewnić odpowiednią i długotrwałą pracę układu. Aby właściwie konserwować przewody hydrauliczne, należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

WYCIEKI:

Regularnie sprawdzaj przewody pod kątem wycieków, uszkodzeń czy oznak zużycia. Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy, niezwłocznie podjęcie naprawy jest konieczne. Naprawa może polegać na całkowitej wymianie uszkodzonego przewodu lub jego naprawie.

FILTRY:

Regularnie wymieniaj filtry hydrauliczne, aby zapobiec zanieczyszczeniom i utrzymaniu czystości w układzie hydraulicznym. Nawet niewielkie ziarno piasku w przewodzie hydraulicznym może zniszczyć silnik czy pompę do takiego stopnia że może być konieczna wymiana całego układu.

POŁĄCZENIE:

Dbaj o odpowiednie napięcie zacisków i połączeń. Upewnij się, że wszystkie złącza są dokładnie dokręcone, aby uniknąć wycieków. Za słabo dokręcony przewód do przyłączki lub lekko dokręcona obejma może powodować wycieki olejów, lecz także zagraża zdrowiu lub nawet życiu operatora i osób w bliskim otoczeniu układu.

KOROZJA:

Ochrona przewodów przed korozją jest kluczowa. Można to osiągnąć, pokrywając przewody specjalnymi powłokami antykorozyjnymi lub używając przewodów ze stali nierdzewnej. Potocznie zwana rdza w układach hydraulicznych średnich i wysokich ciśnień to bardzo duże zagrożenie, przez wiele osób bagatelizowane. Korozja może powodować wycieki, lub stworzyć niebezpieczną , w której pojawi się tzw. Mgiełka oleju hydraulicznego która jest bardzo niebezpieczna ze względu na swoje ciśnienie i małą widoczność.

UŁOŻENIE:

Unikaj przewijania lub nadmiernego gięcia przewodów. Ważne jest aby węże i przewody hydrauliczne były ułożone swobodnie i nie były naprężone nadmiernie. Przewód musi mieć tzw. Luz roboczy, ponieważ w przewodzie hydraulicznym pojawiają się skoki ciśnień co powoduje jego ruch. Nieprawidłowo ułożony przewód może się przecierać lub uszkadzać.

USZCZELKI:

Regularnie kontroluj stan uszczelek i o-ringów. Jeśli zauważysz pęknięcia lub uszkodzenia, natychmiast je wymień. Wymiana o-ringów czy uszczelek jest łatwa a jednocześnie bardzo ważna, ponieważ uszczelniacze pełnią rolę łączną i jest to element, który się zużywa i należy go wymieniać regularnie. Przy wymianie należy zapoznać się z instrukcją eksploatacji maszyny lub układu, aby wymian dokonywać zgodnie z zasadami BHP.

CZYSZCZENIE:

Dokładnie czyść przewody przed montażem lub wymianą części hydraulicznych. Uważaj, aby nie wprowadzać żadnych zanieczyszczeń do układu hydraulicznego. Do czyszczenia przewodów służą specjalne maszyny – „pistolety”, w komplecie razem ze specjalną gąbką czyszczącą, która jest przedmuchiwana przez pistolet przez całą długość przewodu.

SERWIS:

Pamiętaj o regularnym serwisowaniu i kontrolowaniu całego układu hydraulicznego. Należy także przestrzegać zaleceń producenta w zakresie konserwacji i serwisu. Najważniejszym elementem dbania o przewody hydrauliczne jest ich regularna obserwacja i podejmowanie działań związanych z niwelacją wszelkich obejść od norm.

Przestrzeganie tych wskazówek pomoże utrzymać przewody hydrauliczne w dobrym stanie i przedłużyć ich żywotność.

To top