Jak odpowiednio dobrać zakucie do węża?

14.02.2022
Jak odpowiednio dobrać zakucie do węża?

Przewody hydrauliczne powstają przez odpowiednie przycięcie i zakucie węża. Do tego celu stosuje się metalowe końcówki o różnych parametrach, od których wyboru zależy bezpieczeństwo i wydajność pracy przewodu. Po przycięciu węża, umieszcza się na nim tuleję zaciskową, wkłada końcówkę, po czym całość umieszcza w zakuwarce do węży. Następnie należy wybrać oczekiwaną średnicę zakucia i zaprasować tuleję zaciskową. Na jakie inne parametry oprócz średnicy należy zwrócić uwagę, wybierając końcówkę do węża?

Czym różnią się zakucia do węży?

Zakucia do węży charakteryzują się różną średnicą, dopuszczalnym ciśnieniem i temperaturą pracy oraz odpornością chemiczną na stosowane w układzie medium. Końcówki do węży różnią się również rodzajem gwintu. Do najpopularniejszych należą:

  • gwinty metryczne,
  • gwinty calowe,
  • końcówki oczkowe,
  • końcówki flanszowe,
  • zakucia Interlock.

Najczęściej stosowane gwinty metryczne występują w odmianie lekkiej oraz ciężkiej, a także w wersji z oringami i bez nich. Końcówki ze stali węglowej ocynkowanej mogą pracować przy zakresie temperatur od -40°C do +200°C, a ze stali nierdzewnej od -270°C do +800°C. W przypadku instalacji wodnych stosuje się zazwyczaj złącza z mosiądzu.

Na co zwrócić uwagę wybierając końcówkę do węża hydraulicznego?

Dobierając zakucie do węża, należy zwrócić uwagę na parametry strony przyłączeniowej: rozmiar, sposób uszczelnienia i rodzaj gwintu. Do węży 4SH stosujemy zawsze armaturę Interlock. Wybierając końcówkę i tuleję zaciskową, warto decydować się na produkty jednego producenta. Gwarantuje to wyższe bezpieczeństwo pracy przewodu.

To top