Pierścienie zacinające (zwane także pierścieniami DPR) to elementy uszczelniające, które mają na celu zabezpieczanie połączeń rurowych w systemach hydrauliki siłowej przed przeciekami oleju hydraulicznego. Takie pierścienie są często stosowane w rolnictwie, budownictwie i szeroko pojętym przemyśle.
Pierścienie zacinające są niezbędne do zamontowania metalowych rurek w układzie. Do odpowiedniego montażu rurki drugim niezbędnym elementem będzie zawsze nakrętka. Pierścienie działają na zasadzie zacieśniania się podczas dokręcenia nakrętki, która dociska pierścień do gniazda/stożka przez co pierścień się deformuje, co zwiększa jego kontakt z powierzchnią, na której jest osadzony, i tym samym poprawia szczelność.
W zależności od zastosowania i specyfikacji technicznych, pierścienie zacinające mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne, guma czy metal. Wybór odpowiedniego typu pierścienia zacinającego jest kluczowy dla długotrwałej i niezawodnej pracy systemów hydraulicznych.
Proces zacinania pierścienia może wydawać się bardzo łatwy, lecz nie do końca taki jest. Proces ten wymaga kilku kroków, które należy spełnić, aby właściwie zaciąć pierścień. Poniżej znajdziecie naszą instrukcję.
Proces zacinania pierścieni
- Pierścień należy zacinać na odpowiednio dociętej rurce. Rurkę docinamy pod kątem prostym, maksymalne odchylenie od kąta prostego może wynosić -/+ 0,5 °.
- Ewentualne powstałe w wyniku cięcia rury zadziory usuwamy za pomocą gratownika (wewnątrz i zewnątrz).
- Następnie umieszczamy nakrętkę, a po niej pierścień na naszej rurce.
- Aby zaciąć pierścień korzystamy ze specjalnych złączy/matryc lub używamy po prostu złączki, do której będziemy montować rurkę.
- Używamy niewielkiej ilości bezbarwnego środka smarnego na pierścień.
- Przykładamy rurkę z pierścieniem do gniazda złączki.
- Dokręcamy nakrętkę (o ok 1,25-1,5 obrotu), przez co zacinamy wstępnie pierścień.
- Wykonujemy kontrolę zacięcia poprzez odkręcenie nakrętki i sprawdzenie czy przed pierścieniem pojawił się charakterystyczny kołnierz.
- Jeżeli wszystko jest dobrze, widzimy charakterystyczny kołnierz, wtedy mamy pewność, że pierścień jest zacięty prawidłowo i możemy przystąpić do montażu końcowego (kołnierz może się obracać, ale nie może się ruszać w górę i w dół).
- Końcowe dokręcenie odbywa się przez dokręcenie do oporu ręką nakrętkę, do korpusu złączki oraz przy użyciem klucza o ok 0,25-0,5 obrotu.
Po tak wykonanym zacięciu pierścienia mamy pewność co do szczelności naszego połączenia. Jeśli macie dodatkowe pytania odnośnie do zacinania pierścieni na rurkach hydraulicznych zapraszamy do kontaktu. Nasz dział techniczny chętnie odpowie na każde wasze pytania!