Jak przebiega naprawa przewodu do klimatyzacji samochodowej?

14.07.2023
Jak przebiega naprawa przewodu do klimatyzacji samochodowej?

Nikt nie zaprzeczy, że klimatyzacja w samochodzie czy innej maszynie to według kierowców i operatorów jeden z bardziej przydatnych wynalazków. W telegraficznym skrócie działanie klimatyzacji opiera się na zmianie stanu skupienia czynnika chłodniczego ze stanu ciekłego na gazowy. Oprócz swojego oczywistego zastosowania – zapewnienia przyjemnych warunków podczas jazdy autem – pełni również funkcję osuszacza powietrza, który sprawdzi się w jesienno-zimowe dni, gdy zaczynamy mieć problem z parowaniem szyb. Dlatego z układu klimatyzacji powinno się korzystać latem, ale również zimą. Niestety elementy układu klimatyzacji nie są wieczne i zużywają się wraz z upływem czasu. Najczęściej uszkodzeniu ulegają przewody klimatyzacji.

Elementy układu AC i rodzaje czynników chłodzących

W układach klimatyzacji wyróżniamy trzy główne czynniki chłodzące (R-134a – najbardziej popularny stosowany w autach do 2017 roku; R-1234yf – stosowany po 2017 roku.; R-744 – najmniej szkodliwy dla środowiska). Układ AC składa się z kilku podstawowych elementów:

kompresor – zapewnia obieg czynnika chłodzącego w systemie klimatyzacji. Nazywa się go także sprężarką klimatyzacji,

skraplacz – jak sama nazwa wskazuje odpowiada za skraplanie czynnika,

osuszacz – pochłania wilgoć z układu klimatyzacji,

zawór rozprężny – reguluje ilość przepływającego czynnika chłodniczego,

parownik– obniża on temperaturę powietrza za pomocą czynnika chłodniczego,

przewody klimatyzacji – transportują czynnik i rozprowadzają zimne powietrze.

Naprawa przewodu klimatyzacji

Proces naprawy przewodu zależy od tego co jest do wymiany/naprawy. Jeżeli do wymiany jest sam wąż (nieszczelność występuje na gumowym przewodzie) wtedy mamy dwie możliwe opcje, które możemy zastosować. Możemy wykuć końcówki i zakuć na nowym wężu lub odciąć zakucia i w miarę możliwości zastosować na nich pierścienie zaciskowe i nakrętki, które nakręcimy na końcówki zakute na wężu. Jeżeli do wymiany jest końcówka wtedy wymieniamy ją na nową lub naprawiamy w miarę możliwości. Przed wykuciem końcówek zaznaczamy ustawienie kątów klimatyzacji. To bardzo ważne, aby nowy przewód był taki sam jak poprzedni również pod kątem ustawienia końcówek, ponieważ często przewody układu AC są w trudno dostępnych miejscach, gdzie ustawienie końcówek ma znaczenie. Wąż zaciskamy tulejami blaszanymi specjalnie przeznaczonymi do klimatyzacji, na zakuwarce ręcznej.

Jeśli potrzebujesz nowych elementów do swojego przewodu klimatyzacji nasza firma oferuje szeroki wybór armatury do klimatyzacjiwęży do układów AC oraz zakuwarek do klimatyzacji. Dla klientów z okolic Stargardu prowadzimy usługi naprawy przewodów, które wykazały nieszczelności (wymieniamy wąż lub końcówki, zależy od tego co jest nieszczelne). Jeżeli masz problem z przewodem do klimatyzacji przynieś go do naszego serwisu. Zaoferujemy najlepsze i najbardziej ergonomiczne rozwiązanie i to na miejscu nawet w 15 minut.

To top