Jak rozpoznać i jakie są najczęstsze przyczyny awarii układów hydraulicznych?

14.09.2023
Jak rozpoznać i jakie są najczęstsze przyczyny awarii układów hydraulicznych?

Układy hydrauliczne to skomplikowane i złożone części maszyn, które pełnią najważniejszą rolę w działaniu danego urządzenia. Ze względu na ilość elementów w układach, ich skomplikowanie oraz ciężką pracę, raz na jakiś czas potrafią one ulec awarii. Awarie układu hydraulicznego możemy rozpoznać między innymi po skokowej pracy, przeciekach oleju, niecodziennych dźwiękach wydawanych przez urządzenie a także po spadku wydajności i mocy maszyny. Ważne jest to, aby należycie dbać o maszyny hydrauliczne i często wykonywać ich konserwacje i potrzebne regeneracje, a także wybierać do nich podzespoły wysokiej jakości.

Które elementy układu hydraulicznego najczęściej ulegają awarii?

Najczęściej w układzie awarii ulegają elementy, które działają w sposób ciągły i są poddawane największym obciążeniom. Są to m.in. siłowniki, pompy czy silniki. Szybkie zweryfikowanie awarii wymaga posiadania sporej wiedzy na temat działania układów hydraulicznych i jego poszczególnych elementów. Jeżeli nie posiadamy wystarczającej wiedzy nie powinniśmy na własną rękę zabierać się za naprawę, ponieważ może to doprowadzić do zrobienia krzywdy sobie, czy też osobie, która na co dzień obsługuje urządzenie. Ciśnienia w maszynach sięgają nawet 700 bar. Przykładowo zwykła woda z kranu ma około 4 bar. Najwyższe ciśnienia mają ogromną siłę. Woda pod tak dużym ciśnieniem potrafi np. przeciąć stalową blachę!

Przyczyny awarii układów hydraulicznych

Przyczyn awarii układów może być wiele. Istnieją takie, które co jakiś czas lubią się powtarzać, dlatego tak ważne są regularne przeglądy układu. Przyczynami awarii mogą być:

  • niewłaściwa konserwacja lub jej brak
  • niewłaściwe użytkowanie i obsługa
  • podzespoły niskiej jakości
  • przeciążanie układu
  • zanieczyszczone filtry
  • zabrudzone zawory
  • uszkodzenia przewodów hydraulicznych
  • zanieczyszczenia w oleju
  • awarie pomp czy silników

Podsumowując – aby uniknąć awarii najprostszym rozwiązaniem jest po prostu regularna konserwacja i przeglądy. Nie bez znaczenia jest także jakość poszczególnych podzespołów układu. Warto zainwestować w europejskie elementy, które gwarantują dłuższą żywotność, a co za tym idzie mniej awarii. Nasza firma bazuje głównie na produktach europejskich liderów – Vitillo, Rastelli, DNP, Pister. Zapraszamy do kontaktu!

To top