Jak zakuć wąż hydrauliczny?

14.02.2023
Jak zakuć wąż hydrauliczny?

Aby zakuć wąż hydrauliczny potrzebujemy w pierwszej kolejności dobrać do naszego węża odpowiednie końcówki oraz tulejki. Tutaj musimy wziąć pod uwagę konkretny typ węża oraz rozmiar jego średnicy wewnętrznej, a także to jakiego rodzaju gwinty oraz ciśnienie pracy występują w maszynie, do której będziemy montować zakuty już przewód hydrauliczny. W zależności czego potrzebujemy możemy wybrać także konkretne typy zakuć np. zakucia w wersji Interlock świetnie sprawdzą się do układu hydraulicznego o wysokim ciśnieniu pracy.

Węża przed zakuciem należy uciąć na potrzebną długość. Najlepiej zrobić to za pomocą ręcznej lub też elektrycznej przecinarki do węży hydraulicznych. Przecinarki umożliwiają szybkie, bezpyłowe i przede wszystkim bezpieczne cięcie. Używając odpowiedniej maszyny mamy również pewność, że nie uszkodzimy stalowych oplotów naszego węża podczas jego przecinania. Jeśli jest taka możliwość, to zawsze warto przeczyścić węża w środku poprzez użycie sprężonego powietrza i tym samym usunąć ewentualne opiłki jakie mogły się dostać do wnętrza.

Gdy utniemy już węża i dobierzemy do niego armaturę możemy zakuwać. Do tego niezbędna będzie maszyna nazywana intuicyjnie zakuwarką czy też jak kto woli zaciskarką/prasą do węży hydraulicznych. Możemy skorzystać z ręcznej lub też elektrycznej zakuwarki. Większość modeli ręcznych umożliwia zakuwanie węży o średnicy wewnętrznej w rozmiarze do 1” (cal) = 25 mm. Proces zakuwania wygląda następująco:

  1. Zakładamy na węża tuleje zaciskową oraz wkładamy do niego końcówkę
  1. Dobieramy odpowiedniej wielkości szczęki do zakucia
  1. Umieszczamy węża w zakuwarce i zaciskamy szczęki (ręcznie lub elektrycznie)
  2. Po zakuciu upewniamy się, czy zrobiliśmy to prawidłowo

Jak widać zakuwanie węży wymaga od nas dość sporej wiedzy, ale przede wszystkim praktyki. Źle zakuty wąż będzie bezużyteczny, ponieważ jego połączenie będzie nieszczelne. Praktyka czyni mistrza, jednak, jeśli macie obawy przed samodzielnym zakuwaniem możecie to zadanie powierzyć osobą doświadczonym. W naszej firmie zakuliśmy już setki tysięcy przewodów. Jeśli zakuwacie większe ilości węży to warto także zadbać o odpowiednie maszyny. Wasza praca będzie wtedy bezpieczniejsza i wydajniejsza. My szczerze polecamy maszyny na których sami pracujemy – maszyny do produkcji przewodów marki Uniflex.

To top