Manometr – jak dobrać, do czego służy i jak jest zbudowany.

14.08.2023
Manometr – jak dobrać, do czego służy i jak jest zbudowany.

Układy hydrauliczne czy pneumatyczne to układy zamknięte, w których bardzo ważną kwestią jest ustawienie odpowiedniego ciśnienia pracy oraz jego stałe monitorowanie. Monitorowanie ciśnienia w układzie pozwala na wczesne wykrycie awarii. Do kontroli potrzebny będzie specjalny miernik zwany manometrem. Jak więc dobrać odpowiedni manometr do twojego układu? W jaki sposób korzysta się z tego miernika? Poniższe kwestie wszystko Ci wyjaśnią.

Co to jest i do czego służy manometr

Manometr z wyglądu przypomina zegar z przyłączem (tylnym lub radialnym tzw. dolnym). Służy do pomiaru i kontroli ciśnienia w układzie hydraulicznym względem ciśnienia atmosferycznego. Jego najczęstszym zastosowaniem jest pomiar ciśnienia oleju hydraulicznego i powietrza, ale można również zmierzyć za jego pomocą ciśnienie innych cieczy i gazów.

Rodzaje manometrów

Manometry ze względu na budowę dzielą się m.in. na:Manometry membranoweManometry z rurką BourdonaManometry puszkowe

Manometry dzielą się również ze względu na przeznaczenie:Do powietrzaDo olejuDo wodyDo gazów

Jak działa jeden z najpopularniejszych manometrów, czyli ten z rurką Bourdona?

Manometr z rurką Bourdona inaczej zwany jest sprężynowym lub rurkowym. Miernik ten zawiera niewielki metalowy bębenek. Podczas pomiaru gazu lub cieczy ten sprężysty metalowy bęben w mierniku zostaje ściśnięty, ta zmiana jest przekształcana w wynik na mierniku, dzięki czemu można odczytać pomiar ciśnienia. Jeden koniec rurki jest zamocowany do obudowy i przez niego doprowadza się do rurki ciśnienie, drugi zamknięty koniec połączony jest z układem wskazującym ciśnienie wykonanym zazwyczaj jako układ przekładni.

Jak dobrać manometr odpowiedni do twojego układu

Aby dobrać odpowiedni manometr do układu należy wybrać taki, który będzie nadawał się do medium w układzie. Ponieważ większość manometrów jest zrobiona ze stopu mosiądzu, należy upewnić się, że medium w układzie w którym chcemy zastosować manometr nie działa negatywnie na ten stop. Należy też dobrać odpowiedni manometr względem temperatury w jakiej będzie działał. Standardowe manometry potrafią działać w temperaturach rzędu od -20 do +60 stopni Celsjusza, natomiast manometry nierdzewne od -40 aż do 200 stopni Celsjusza. Koleją bardzo ważną rzeczą jest to aby dobrać odpowiedni zakres ciśnień. Należy pamiętać, że im mniejsze ciśnienie na manometrze, tym wskazania są dokładniejsze. Manometr nigdy nie powinien pracować na pełnym zakresie swoich wskazań, najlepiej gdyby maksymalne ciśnienie układu znajdowało się w 70% tarczy manometru, natomiast ciśnienie robocze powinno znajdować się w 1/3 wskazaniach manometru.

Jeżeli potrzebujesz pomocy z doborem manometru w swoim układzie skontaktuj się z naszymi handlowcami, na pewno Ci pomogą.

To top