Oznaczenie węży hydraulicznych

14.02.2022
Oznaczenie węży hydraulicznych

Niezależnie od producenta węży hydraulicznych czy też samego typu węża – każdy z nich posiada swoje oznaczenia. Dziś wytłumaczymy Wam o czym informują swoich użytkowników oznaczenia na przewodach hydraulicznych.

Po pierwsze na wężu z pewnością znajdziecie oznaczenie producenta np. Vitillo, a czasem także nazwę własną konkretnego rodzaju węża np. PREMIER, MultiPRESS SMOOTH. Po drugie będzie to oznaczenie rodzaju węża oraz ilości jego oplotów stalowych. Węże hydrauliczne mogą posiadać jeden, dwa, cztery a nawet sześć oplotów stalowych. Występują w wersji:1SN/2SN – jest to standardowa wersja węży jedno i dwuoplotowych.1SC/2SC – tego typu węże jedno lub dwuoplotowe posiadają mniej gumy z zewnątrz, dzięki czemu są elastyczniejsze.4SP – to oznaczenie węży czterooplotowych, które skóruje tylko na zewnątrz. Tego rodzaju węże stosujemy do wysokich ciśnień.4SH – to oznaczenie węży czterooplotowych, które skóruje się zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Są one przeznaczone do pracy na jeszcze wyższych ciśnieniach niż węże 4SP. Stosujemy do nich specjalną armaturę INTERLOCK.R13/R15 – to oznaczenie węży sześciooplotowych. Takie węże wytrzymują ciśnienie w wysokości 700 bar.

Kolejną informacją, jaką można wyczytać jest norma, którą dany typ węża musi spełniać np. EN 853 (dla węży jedno i dwuoplotowych typu SN), EN 857 (dla węży jedno i dwuoplotowych typu SC) czy też ISO 3862 (dla węży czterooplotowych). Na wężu znajdziecie także wielkość jego średnicy wewnętrznej podaną w calach oraz w milimetrach np. DN16 = 16 mm średnicy wewnętrznej. Należy jednak pamiętać, że w zależności od serii produkcyjnej wymiar średnicy może się nieznacznie różnić. Ciekawostką może być tutaj fakt, że producent Vitillo jest w tej kwestii niezwykle skrupulatny i podaje wielkość średnicy swoich węży z dokładnością do jednego miejsca po przecinku.

Dane, które znajdują się na wężu hydraulicznym to także wysokość jego ciśnienia pracy. Ciśnienie zależnie od producenta podawane jest w barach, psi (jest to brytyjski system miar) lub MPa (megapaskale). W Polsce najczęściej posługujemy cię ciśnieniem pracy wyrażonym w barach. Ale co w przypadku, kiedy na wężu nie znajdziecie wielkości ciśnienia podanej w barach? Wtedy przyda Wam się przelicznik jednostek ciśnienia. Podajemy przykładowy kalkulator, z którego możecie skorzystać: https://www.forumsamochodowe.pl/kalkulator/cisnienia/.

Na każdym przewodzie hydraulicznym znajdziecie również informacje o tym, w którym kwartale, jakiego roku został wyprodukowany Wasz wąż. Niektórzy producenci podają także dodatkowe informacje takie jakie zakres temperatury pracy. Mamy nadzieję, że od tego momentu wszystkie oznaczenia przewodów hydraulicznych będą dla Was zrozumiałe.

To top