Poznaj zastosowanie węży termoplastycznych!

14.02.2022
Poznaj zastosowanie węży termoplastycznych!

W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy przybliżyć Wam świat węży termoplastycznych i ich wszechstronnego zastosowania w różnych branżach. Węże termoplastyczne to elastyczne elementy, wykonane z różnorodnych materiałów takich jak PVC, poliuretan czy nylon. Charakteryzują się dobrymi właściwościami chemicznymi, co sprawia, że są niezwykle wszechstronne. Wykorzystywane są w branży chemicznej, medycznej, budowlanej, przemysłu spożywczego czy nawet motoryzacyjnej. Szczególne zastosowanie znajdują w wózkach widłowych i wysięgnikach teleskopowych

Czym charakteryzują się węże termoplastyczne?

Węże termoplastyczne posiadają wzmocnienia w formie pojedynczego lub podwójnego oplotu stalowego lub włókien tekstylnych bądź aramidowych. Termoplasty z oplotem aramidowym stosuje się w układach hydraulicznych o bardzo wysokim ciśnieniu roboczym. Węże wyróżnia niska masa, dzięki czemu są znacznie lżejsze niż węże gumowe. Posiadają mały promień gięcia oraz gładkie wnętrze. Są odporne na chemikalia, działanie ozonu i promieni UV oraz ścieranie. Termoplasty występują także w wersji podwójnej.

Pod jakim ciśnieniem mogą pracować węże termoplastyczne?

Węże termoplastyczne z oplotem syntetycznym mogą pracować przy ciśnieniach roboczych od 70 do 210 barów w zależności od średnicy wewnętrznej. Z kolei węże z oplotem stalowym mogą pracować przy ciśnieniach od 100 do 350 barów również w zależności od średnicy wewnętrznej. Węże z oplotem aramidowym charakteryzują się jeszcze większym ciśnieniem roboczym od 100 do 420 barów. Im większa średnica, tym niższe ciśnienie robocze. Współczynnik bezpieczeństwa wynosi 4, a więc ciśnienie rozrywające jest 4-krotnie większe od ciśnienia roboczego.Jeśli interesuje cię więcej informacji na temat zastosowań węży termoplastycznych w konkretnych branżach lub masz pytanie dotyczące tego tematu to zapraszamy do kontaktu!

To top