Procedura skórowania i zakuwania węży wysokociśnieniowych (4SP, 4SH)

14.02.2022
Procedura skórowania i zakuwania węży wysokociśnieniowych (4SP, 4SH)

Węże 4SP i 4SH stosuje się wszędzie tam, gdzie konieczna jest wytrzymałość na wysokie ciśnienia. Te dwa rodzaje węży wykorzystuje się do układów zasilających w ciężkich maszynach takich jak koparki czy dźwigi oraz do wszystkich innych, w których ze względu na wysokie obciążenia urządzeń wymagane jest najwyższe ciśnienie. Aby powstał czterooplotowy przewód węża należy oskórować oraz zakuć.

Czym jest skórowanie i zakuwanie i jak przebiega?

Skórowanie węży jest procesem, które wykonuje się na wężach multispiralnych – 4SP oraz 4SH. Węże jednospolotowe oraz dwusplotowe nie wymagają skórowania. Skórowanie węży hydraulicznych jest procesem, podczas którego za pomocą skrawania ściąga się zewnętrzną i wewnętrzną powierzchnię gumy w taki sposób, aby możliwe było nałożenie tulei zaciskowej. Dzięki wykonaniu skórowania uzyskuje się mocniejsze połączenie węża i zakucia, które ze względu na warunki pracy tych węży jest naprawdę bardzo istotne dla względów bezpieczeństwa. Różnica między wężami 4SP oraz 4SH jest następująca – węże SP skórujemy tylko na zewnątrz, natomiast węże SH na zewnątrz i wewnątrz. Do węży typu SH stosujemy także specjalną armaturę Interlock.

Skórowanie węży można wykonać przy pomocy skórowarki ręcznej lub elektrycznej. Działają na identycznej zasadzie, jedyną różnicą jest to, że w ręcznej konieczne jest ręczne napędzanie urządzenia, natomiast w elektrycznej wystarczy włączyć urządzenie. Należy pamiętać, że skórowanie zewnętrzne powinno obejmować długość odrobinę mniejszą niż długość tulei. Dzięki temu pomiędzy tuleją a wężem nie pozostanie oskórowana powierzchnia.

Po procesie skórowania wykonuje się zakuwanie. Podczas zakuwania wąż jest trwale łączony z końcówką i tulejką. Dzięki temu możliwe jest połączenie węża ze źródłem ciśnienia. Podczas zakuwania węży czterooplotowych tuleja zaciskowa zaciska się bezpośrednio na oplocie stalowym, co pozwala na osiągnięcie jeszcze mocniejszego połączenia. W przycięty i oskórowany wąż wkłada się końcówkę przewodu hydraulicznego, następnie nakładane są tuleje zaciskowe. Po wstępnej instalacji końcówki i tulejki zakucie jest zaciskane na wężu za pomocą zakuwarki, inaczej zwaną zaciskarką lub też prasą hydrauliczną.

Nasza firma jest Autoryzowanym Dystrybutorem maszyn do produkcji przewodów marki Uniflex. Jeśli szukacie dla siebie zakuwarki czy też skórowarki to zapraszamy do kontaktu! Służymy doradztwem technicznym na każdym etapie zakupu.

To top