Rodzaje i budowa szybkozłączy hydraulicznych

24.03.2025
Rodzaje i budowa szybkozłączy hydraulicznych

Szybkozłącza hydrauliczne to elementy, które umożliwiają szybkie i łatwe łączenie oraz rozłączanie przewodów hydraulicznych bez konieczności stosowania dodatkowych narzędzi. Wyróżniamy kilka rodzajów szybkozłączy hydraulicznych, które różnią się budową, zastosowaniem oraz sposobem działania. Oto niektóre z nich.

Typy szybkozłączy hydraulicznych

Szybkozłączki hydrauliczne dzielą się ze względu na swoją budowę, ciśnienia pracy oraz normy, które spełniają (m.in. ISO A, ISO B). Najpopularniejszymi gatunkami szybkozłączy są m.in.:

  • Szybkozłącza grzybkowe EURO ISO A – to jedne z najpopularniejszych rodzajów szybkozłączy. Stosowane są przede wszystkim w branży rolniczej, dlatego często określane są jako szybkozłącza rolnicze. Mimo to stosowane są także w innych branżach takich jak: budownictwo, leśnictwo i szeroko pojęty przemysł. Posiadają ciśnienie robocze do 350 Bar. Szybkozłącza EURO (zarówno gniazda jak i wtyki) występują w wersji z długim gwintem.
  • Szybkozłącza grzybkowe ISO B – posiadają większy przepływ niż standardowe szybkozłącza. Pracują na ciśnieniu do 500 Bar. Stosowane są głównie w przemyśle.
  • Szybkozłącza suchoodcinające (flat-face) – tzw. płaskie pozwalają na niemalże całkowite zminimalizowanie wycieków oleju podczas podłączania i rozłączania szybkozłączy. Posiadają one płaską powierzchnię przyłączeniową, dzięki czemu łatwo utrzymać je w czystości. Minimalizują ryzyko dostania się zabrudzeń do układu hydraulicznego.
  • Szybkozłącza skręcane – wykorzystuje się do połączeń w układach hydraulicznych, w których występują duże drgania i pulsacje ciśnienia. Mają uszczelnienie w postaci oringu, co zapobiega samoczynnemu rozkręceniu szybkozłącza w sytuacji, gdy wystąpią silne drgania podczas pracy układu.
  • Szybkozłącza motylkowe – stosowane w instalacjach hydraulicznych w samochodach ciężarowych: w naczepach i wywrotkach. Często używane przy ciągnikach siodłowych.

Szybkozłącza występują również w pneumatyce, lecz różnią się właściwościami od szybkozłączy hydraulicznych.

Topowi producenci szybkozłączy hydraulicznych

Jednymi z największych producentów szybkozłączy hydraulicznych są m.in.: DNP, FASTER, STHUCCI oraz TEMA. Nasza firma dostarcza między innymi produkty włoskiego producenta DNP, którego jesteśmy Autoryzowanym Dystrybutorem. Firma zajmuje się produkcją szybkozłączy od ponad 40 lat i eksportuje swoje produkty do krajów na całym świecie. DNP wyróżnia się bardzo szeroką ofertą produktową i najlepszym stosunkiem jakości do ceny.

Budowa szybkozłączy hydraulicznych

Większość szybkozłączy hydraulicznych jest zbudowana tak samo. Składają się one z:

  • Korpusu (obudowy) – jest to główna część szybkozłącza, wykonana z wytrzymałego materiału takiego jak stal lub stal nierdzewna.
  • Wtyczki lub gniazda – komplet szybkozłącza składa się z wtyku i gniazda. Wtyk jest podłączany do gniazda, a ich kształt oraz mechanizm blokady zapewniają szczelne połączenie.
  • Mechanizmu blokującego – najczęściej występuje on w formie pierścienia, który umożliwia podłączanie i odłączanie szybkozłącza. Często są wyposażone w mechanizm sprężynowy lub ręczny.
  • Uszczelki – to kluczowe elementy, które zapobiegają wyciekom oleju hydraulicznego. Uszczelki mogą być wykonane z gumy, elastomerów lub innych materiałów odpornych na działanie płynów hydraulicznych oraz na wysokie ciśnienia.
  • Zaworu zabezpieczającego – niektóre szybkozłącza (głównie suchoodcinające) są wyposażone w wewnętrzne zawory, które zapobiegają wyciekowi płynu hydraulicznego podczas rozłączania.
  • Złącza – w zależności od konstrukcji i rodzaju gwintów występujących w szybkozłączu mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne. Pozwalają na połączenie szybkozłącza z przewodem.
  • Mechanizmu blokady – wiele szybkozłączy posiada mechanizm blokujący, który zabezpiecza przed przypadkowym odłączeniem. Takim mechanizmem mogą być elementy ruchome (zawleczki itp.) lub blokady w postaci przycisku.

Każdy typ szybkozłącza hydraulicznego ma swoje specyficzne zastosowanie i powinien być dobierany zgodnie z wymaganiami danej aplikacji, w tym z ciśnieniem roboczym, medium hydraulicznym oraz warunkami atmosferycznymi. Właściwy wybór szybkozłącza przyczynia się do zwiększenia wydajności oraz bezpieczeństwa całego systemu hydraulicznego.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rodzajów szybkozłączy, zapraszamy na nasz kanał YouTube, gdzie znajdziesz video poświęcone rodzajom szybkozłączy. Film dostępny jest pod tym linkiem.

To top