Rodzaje uszczelnień hydraulicznych – uszczelnienia w końcówkach, oringi.

11.06.2024
Rodzaje uszczelnień hydraulicznych – uszczelnienia w końcówkach, oringi.

W hydraulice siłowej istnieje kilka rodzajów uszczelnień, które stosuje się w celu zapobiegania wyciekom i zapewnienia prawidłowego funkcjonowania układu hydraulicznego. Oto niektóre z najpopularniejszych rodzajów uszczelnień hydraulicznych:

Uszczelnienie na stożku

To rodzaj uszczelnienia, który możemy znaleźć w końcówkach hydraulicznych.  Uszczelnienie następuje, gdy łączymy ze sobą dwie końcówki (nakrętkę i gwint zewnętrzny). W końcówkach metrycznych występuje stożek/gniazdo z kątem 24°. Zakucia calowe BSP posiadają gniazdo/stożek o kącie 60°. W końcówkach calowych UNF występuje natomiast gniazdo/stożek o kącie 74°. Uszczelnienie na stożku polega na dokładnym dopasowaniu gniazda i stożka oraz dokręceniu gwintu. Po takim uszczelnieniu mamy praktycznie 100% pewności, że połączenie jest szczelne.

O-ringi

To rodzaj uszczelnienia elastomerowego, który stosujemy do uszczelniania połączeń w układach hydraulicznych. O-ringi to pierścienie o okrągłym przekroju, które są odporne na wysokie ciśnienia i temperatury. Wykazują się także wysoką odpornością na promieniowanie UV. Oringi to jedne z najpopularniejszych uszczelnień w całym przemyśle. W naszej branży stosowane są szeroko jako uszczelnienia siłowników hydraulicznych, w złączach i przyłączach hydraulicznych, a także w końcówkach ORFS (gwint zewnętrzny posiada specjalne podtoczenie pod oring).

Uszczelki płaskie

Mówimy tutaj o cienkich uszczelkach, które wykonane są z różnych materiałów, takich jak guma, silikon lub metal i stosowane do uszczelniania szczelin między ruchomymi częściami lub kołnierzami w układach hydraulicznych. Przykładem takich uszczelek są podkładki miedziane CU, które stosujemy np. przy końcówkach nieposiadających stożka, takich jak DKR z uszczelnieniem płaskim. Innym rodzajem uszczelki jest uszczelka metalowo-gumowa PPM. Stosujemy ją np. do uszczelnienia przyłącza wkręcanego w korpus. Gumowe uszczelki stosujemy także obowiązkowo do połączeń flanszowych.

Uszczelki teflonowe

Wykonane z politetrafluoroetylenu (PTFE). Są używane w zastosowaniach wysokociśnieniowych i wysokotemperaturowych, w których inne materiały mogłyby łatwo ulec zniszczeniu.

Uszczelki z Vitonu

Wykonane z syntetycznego kauczuku o nazwie Viton. Są odporne na wysokie temperatury i chemikalia, dzięki czemu nadają się do stosowania w trudnych warunkach. Uszczelki Viton używamy np. przy przyłączkach wkręcanych w korpus pomp, siłowników itp. Jednym z rodzajów uszczelnień Viton są uszczelki ED.

Wybór odpowiedniego uszczelnienia zależy od konkretnego zastosowania, warunków pracy i wymagań danego systemu hydraulicznego. Jeśli masz wątpliwości co do zastosowanego przez siebie uszczelnienia – zapraszamy do kontaktu. Nasza firma codziennie wspiera swoich klientów doradztwem technicznym.

To top