Rodzaje zaworów hydraulicznych. Sprawdź jaką rolę pełnią w układzie hydraulicznym!

14.02.2023
Rodzaje zaworów hydraulicznych. Sprawdź jaką rolę pełnią w układzie hydraulicznym!

Do czego służą zawory hydrauliczne? Zawór hydrauliczny umożliwia regulowanie ciśnienia i przepływu cieczy roboczej znajdującej się w danym układzie hydraulicznym (najczęściej jest to olej hydrauliczny). W zależności od swojego rodzaju zawór może:redukować ciśnienie cieczyregulować natężenie przepływu cieczy w części układucałkowicie odcinać przepływ cieczy lub umożliwiać jej swobodny przepływsterować kierunkiem przepływu cieczy

Rodzaje zaworów hydraulicznych

Zawory kulowe – są zaworami ręcznymi, sterowanymi za pomocą dźwigni. Działają na ciśnieniu do 500 bar. Nazywa się je także zaworami odcinającymi, ponieważ służą do odcinania lub otwierania przepływu cieczy w układzie. Zawór kulowy dwudrożny pozwala na zamknięcie przepływu na pojedynczej linii, a trójdrożny na przełączanie przepływu pomiędzy dwoma liniami.

Zawory zwrotne bliźniacze VBPDE – inaczej zwane „zamkiem hydraulicznym”. Pracują na ciśnieniu do 350 bar. Wykorzystuje się je do siłowników hydraulicznych dwustronnego działania. Służą do blokowania ruchu tłoczyska siłownika w obu jego kierunkach. Blokada zaworu zwalnia się w momencie, kiedy zaczynamy sterować rozdzielaczem hydraulicznym.

Zawory przelewowe VMP – inaczej nazywane zaworami bezpieczeństwa – zabezpieczają układ hydrauliczny przed nagłym przeciążeniem. Za pomocą zamontowanych w nich regulatorów możemy ograniczyć maksymalne ciśnienie w układzie do ustalonej przez nas wartości. Działają na trzech przedziałach ciśnieniowych: 10-180 bar, 50-250 bar oraz 80-300 bar.

Zawór zabezpieczający przed pęknięciem przewodu VUBA – składa się z dwóch elementów – korpusu i wkładu. Zabezpiecza siłowniki hydrauliczne w sytuacji wystąpienia niespodziewanej awarii. Podczas pęknięcia przewodu zamyka on przepływ oleju hydraulicznego, zabezpieczając przed utratą oleju znajdującego się w siłowniku oraz przed nagłym opuszczeniem przyczepy.

Zawór dławiący VRFB – reguluje (dławi) przepływ oleju w obu kierunkach. Regulacja następuje za pomocą pokrętła. Istnieje możliwość zabezpieczenia ustawień poprzez przykręcenie śruby kontrującej. Działa na ciśnieniu do 350 bar. Zawór dławiąco-zwrotny VRFU reguluje przepływ tylko w jednym kierunku. W drugim kierunku przepływ pozostaje swobodny. Zawór zwrotny VU zamyka przepływ oleju w jednym kierunku, pozwalając na swobodny przepływ w kierunku przeciwnym.

Jeśli potrzebujecie zastosować w swojej maszynie zawór hydrauliczny, ale nie jesteście pewni jakiego dokładnie rodzaju zawór wybrać – zapraszamy do kontaktu. Nasi handlowcy pomogą Wam dokonać najlepszego wyboru!

To top