Węże hydrauliczne wykorzystywane w górnictwie

14.02.2022
Węże hydrauliczne wykorzystywane w górnictwie

Węże hydrauliczne są wykorzystywane w maszynach górniczych, takich jak ładowarki, przenośniki, wywrotki i maszyny wyciągowe. Przewody te stosuje się do przepływu wodnych olejów, wody, olejów mineralnych i roślinnych oraz tych wyprodukowanych na bazie glikolu, poliglikolu i estrów syntetycznych. Hydraulika siłowa jest coraz częściej wykorzystywana w urządzeniach górniczych, ponieważ maszyny oparte na napędach hydraulicznych charakteryzują się wysoką precyzją, wydajnością, niezawodnością, łatwością sterowania i możliwością wykonywania pracy niezależnie od źródeł elektrycznych. 

Czym charakteryzują się węże stosowane w górnictwie?

Węże hydrauliczne stosowane w górnictwie muszą być trudnopalne, elektrostatyczne, a także odporne na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie i działanie wysokich temperatur. Tego typu węże są zazwyczaj gęsto tkane oplotem stalowym, przez co ograniczają prawdopodobieństwo wystąpienia przecieków. Powinny mieć też wymagany stopień nietoksyczności dotyczący elementów poddawanych rozkładowi termicznemu. Węże górnicze muszę mieć specjalne atesty i certyfikaty pozwalające na wykorzystywanie ich w urządzeniach i maszynach pracujących na podziemnych wyrobiskach, które są zagrożone wybuchem pyłu węglowego i metanu. Atest taki wydawany jest przez urząd do tego przeznaczony (w każdym kraju mamy inna jednostkę dopuszczająca). W zależności od konkretnego wykorzystania węża i jego rodzaju, powinien mieć on certyfikat zgodności z normami ISO 2398, ISO 1403, ISO 6805 lub DIN20043. Przykładowe specyfikacje węży do górnictwa to: PN-EN ISO 8030:1999, PN-EN ISO 4413:2011, ISO 6805, DIN20043, PN-ISO 6945.

Jak zbudowane są węże hydrauliczne stosowane w górnictwie?

Stosowane w strefach zagrożonych wybuchem węże są najczęściej produkowane z antyelektrostatycznej, trudnopalnej i odpornej na ścieranie gumy. Warstwa zewnętrzna charakteryzuje się wysokim stopniem zabezpieczenia przed płomieniami, a środek zostaje wzmocniony przekładkami z syntetycznych nici bądź kordu włókienniczego. Hydrauliczne węże górnicze są wykonywane nie tylko z gumy, ale też z polietylenu, poliuretanu, teflonu bądź polipropylenu. Mają często wzmocnienia aramidowe i poliamidowe oraz stalowe oploty i mogą być stosowane do ciśnienia roboczego od 80 barów do nawet 450 barów.

To top