Znaczenie szybkozłączy hydraulicznych w hydraulice siłowej

14.02.2023
Znaczenie szybkozłączy hydraulicznych w hydraulice siłowej

Hydraulika siłowa to dziedzina, która porusza zagadnienia związane z projektowaniem i zastosowaniem układów hydraulicznych w codziennym życiu. Zadaniem takiego układu jest wprawienie maszyny w ruch. Ruch możliwy jest dzięki zastosowaniu cieczy roboczej (najczęściej jest to olej hydrauliczny), która pod wpływem wysokiego ciśnienia krąży po całym układzie hydraulicznym. Z układami hydraulicznymi spotykamy się w wielu gałęziach przemysłu, w rolnictwie, górnictwie, leśnictwie, a także branży budowlanej. We wszystkich używanych w tych branżach maszynach ciecz robocza przepływa pod ciśnieniem pomiędzy poszczególnymi elementami układu hydraulicznego, takimi jak pompy, zawory, rozdzielacze, siłowniki, akumulatory i przewody hydrauliczne. W wielu układach dużą rolę odgrywają także szybkozłącza hydrauliczne, którym przyjrzymy się dziś bliżej.

Na czym polega działanie szybkozłączy hydraulicznych?

Szybkozłącza hydrauliczne, jak wskazuje ich nazwa, umożliwiają bardzo szybkie, proste i wielokrotne podłączanie i rozłączanie przewodów  w układzie hydraulicznym. Stosując szybkozłącza, nie musimy używać kluczy. Ich zastosowanie niweluje także ryzyko powstania wycieku oraz dostania się zabrudzeń do układu hydraulicznego. Szybkozłącza są ważne również w kontekście bezpieczeństwa. Szybkie rozłączanie elementów układów okazuje się niezwykle przydatne, gdy dochodzi do jego awarii.

Szybkozłącza hydrauliczne dzielą się na trzy główne rodzaje: szybkozłącza suchoodcinające, szybkozłącza skręcane oraz szybkozłącza grzybkowe (szybkozłącza rolnicze EURO). Połączenia stworzone za pomocą szybkozłączy są stuprocentowo szczelne, a przepływ cieczy roboczej możliwy jest w obie strony. Po rozpięciu szybkozłącza zarówno gniazdo, jak i wtyk całkowicie odcinają przepływ cieczy. Jeśli chodzi o szybkozłącza suchoodcinające, to charakteryzują się one płaską powierzchnią połączeniową, dzięki czemu łatwo utrzymać je w czystości. Szybkozłącza grzybkowe to najpopularniejszy rodzaj szybkozłączy. Stosuje się je przede wszystkim w rolnictwie. Szybkozłącza skręcane najlepiej sprawdzą się w układach hydraulicznych, gdzie występują duże drgania i pulsacje ciśnienia.

Jeśli potrzebujecie doradztwa w zakresie dobrania odpowiedniego typu szybkozłączy do swoich maszyn to zapraszamy do kontaktu z naszymi handlowcami. Chętnie pomożemy i przedstawimy pełną ofertę naszych szybkozłączy.

To top