Odpowiednia częstotliwość wymiany oleju hydraulicznego jest istotna dla utrzymania układu hydraulicznego w dobrej kondycji. Z czasem olej hydrauliczny traci swoje właściwości takie jak lepkość, przez co elementy układu takie jak zawory, pompy czy siłowniki mogą się szybciej zużywać. Z czasem w oleju hydraulicznym gromadzą się także różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak pyły czy opiłki metalu, które mogą uszkadzać i zapychać elementy układu, co prowadzi do uszkodzeń i niepotrzebnych awarii. Oto kilka naszych wskazówek, które mogą pomóc Ci w określeniu, kiedy jest odpowiedni czas na wymianę oleju hydraulicznego:
- Zalecenia producenta: Często najlepszym źródłem informacji o częstotliwości wymiany oleju hydraulicznego jest instrukcja obsługi urządzenia. Producenci często podają konkretne interwały czasowe lub przebieg, po którym należy dokonać wymiany części eksploatacyjnych. Jeśli nie znajdziesz takich informacji w instrukcji urządzenia możesz zadać takie pytanie producentowi np. mailowo.
- Kolor oleju: Czysty olej hydrauliczny ma zazwyczaj jasnożółty lub przezroczysty kolor. Jeśli olej jest ciemny lub ma mętny wygląd, może to oznaczać, że został zanieczyszczony i powinien zostać wymieniony.
- Obecność pyłów i zanieczyszczeń: Jeśli zauważysz osady, zanieczyszczenia lub cząsteczki stałe w oleju, to znak, że olej wymaga wymiany.
- Zapach i konsystencja: Jeśli olej ma nieprzyjemny zapach lub jest gęstszy niż zwykle, może to świadczyć o jego degradacji i konieczności wymiany.
- Temperatura pracy: Jeśli często występują problemy z przegrzewaniem się systemu hydraulicznego, może to być oznaka, że olej jest zużyty i nie pełni swojej funkcji w odpowiedni sposób.
- Spadek wydajności maszyny: Jeśli zauważysz spadek wydajności hydrauliki, nieregularne działanie lub hałas, to może sygnalizować problem związany z olejem hydraulicznym.
- Czas eksploatacji: Nawet jeśli nie używasz urządzenia intensywnie, olej hydrauliczny z czasem traci swoje właściwości. Jeśli olej jest używany przez dłuższy czas (ponad 5 lat), należy koniecznie rozważyć jego wymianę.
Rodzaje oleju hydraulicznego
Najpopularniejszym rodzajem oleju hydraulicznego jest olej mineralny, który jest wytwarzany z przetworzonych surowców ropy naftowej. Jest stosowany w wielu typowych układach hydraulicznych: w maszynach budowlanych, przemysłowych i rolniczych. Jego zaletą jest między innymi dobra kompatybilność z uszczelkami. Jet on jednak mniej trwały i może szybciej tracić swoje właściwości przy intensywnej eksploatacji. Kolejnym popularnym olejem jest wytwarzany chemicznie olej syntetyczny. Posiada on lepszą odporność na wysokie i niskie temperatury oraz dłuższa żywotność. Coraz popularniejszy staje się także olej biodegradowalny. Tworzy się go z surowców odnawialnych, takich jak estry roślinne. Są one znacznie bezpieczniejsze dla środowiska i w przypadku wycieku podlegają szybkiemu procesowi biodegradacji. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie węże hydrauliczne będą kompatybilne z olejami biodegradowalnymi. Najczęściej kompatybilne są najnowsze modele.