W hydraulice siłowej występuję bardzo dużo terminów, które szczególnie dla osób zaczynających swoją przygodę z hydrauliką wysokiego ciśnienia, mogą wydawać się skomplikowane i niezrozumiałe. W tym artykule postaramy się rozjaśnić Wam najpopularniejsze i najczęściej stosowane pojęcia i skróty, którymi posługujemy się na co dzień w naszej branży.
Terminy dotyczące układów hydraulicznych
- Medium robocze – to substancja (najczęściej olej hydrauliczny), która przenosi energię w układzie hydraulicznym. Ma określone właściwości, takie jak lepkość i temperatura.
- Przepływ – oznacza ilość cieczy przetaczanej przez dany punkt w układzie hydraulicznym w jednostce czasu, zazwyczaj wyrażany w litrach na minutę (l/min).
- Ciśnienie robocze – to kluczowy parametr w hydraulice siłowej, zwykle wyrażany w paskalach lub barach. Określa maksymalną wartość ciśnienia, na jakim może stale pracować dany element układu np. wąż hydrauliczny.
- Ciśnienie rozrywające – jest około 4 razy większe od ciśnienia roboczego i określa wartość, przy której wąż hydrauliczny ulega zniszczeniu – rozerwaniu. Jest to wartość graniczna, której w żadnym przypadku nie można przekraczać podczas eksploatacji węża.
- Układ zamknięty – system hydrauliczny, w którym ciecz krąży w zamkniętym obiegu.
- Układ otwarty – system hydrauliczny, w którym ciecz jest zasysana z zbiornika i po przejściu przez elementy układu, wraca do zbiornika.
- Przewód hydrauliczny – jest to zakuty z dwóch stron wąż hydrauliczny, gotowy do podłączenia do danego elementu układu.
- Minimalny promień gięcia – to najmniejszy dopuszczalny promień, przy którym można zgiąć wąż hydrauliczny, bez ryzyka uszkodzenia jego struktury. Węży hydraulicznych nie należy montować w pozycji, w których ich minimalny promień gięcia zostaje przekroczony, ponieważ prowadzi to do uszkodzeń zewnętrznej warstwy gumy.
- Pompa hydrauliczna – urządzenie służące do pompowania i tłoczenia cieczy hydraulicznej, które wytwarza ciśnienie w układzie.
- Zawór hydrauliczny – to element regulujący przepływ cieczy w układzie hydraulicznym. Kontroluje kierunek, ciśnienie i prędkość przepływu.
A teraz parę często używanych skrótów:
- LP (Low Pressure) – Niskie ciśnienie
- HP (High Pressure) – Wysokie ciśnienie
- OD (Outside Diameter) – Średnica zewnętrzna węża
- DN (Diameter Nominal) – Średnica wewnętrzna węża
- PTFE (Polytetrafluoroethylene) – Teflon
- SS (Stainless Steel) – Stal nierdzewna
- ZN-NI – Powłoka cynk-nikiel
- WP (Working Pressure) – Ciśnienie robocze
- MBP (Minimum Burst Pressure) – Minimalne Ciśnienie rozrywające
Terminy związane z końcówkami hydraulicznymi
- BSP (British Standard Pipe) – gwint zgodny z brytyjskim standardem rur. Stosowany głównie w Europie, ma dwie główne wersje: BSPP – gwint rurowy równoległy oraz BSPT – gwint rurowy stożkowy. Gwint BSP posiada uszczelnienie półkoliste na stożku 60°.
- NPT (National Pipe Thread)– amerykański gwint rurowy stożkowy, stosowany głównie w USA i Kanadzie.
- JIC (Joint Intustries Council) – nazwa gwintu calowego UNF o kącie nachylenia 34°.
- DIN (Deutsches Institut fur Normung)– niemiecki standard połączeń hydraulicznych oznaczający najpopularniejsze w Polsce i Europie gwinty metryczne.
- Końcówka żeńska (Female) – oznacza końcówkę z gwintem wewnętrznym.
- Końcówka męska (Male) – oznacza końcówkę z gwintem zewnętrznym.
- L (Light / Leicht) – oznaczenie lekkich serii połączeń w szczególności dla końcówek metrycznych.
- S (Strong / Schwer) – oznaczenie ciężkich serii połączeń w szczególności dla końcówek metrycznych. Wersję ciężką stosuje się do wyższych ciśnień.
Terminy związane z normami występującymi w hydraulice siłowej
- EN 853 – Jest to norma, którą powinny spełniać węże typu 1/2 SN. Norma DIN EN 853 nakłada obowiązek przeprowadzenia testów wytrzymałościowych, aby potwierdzić spełnienie wymagań dotyczących ciśnienia roboczego, elastyczności oraz wytrzymałości na zginanie. Węże zgodne z tą normą są testowane dla co najmniej 200 tys. cykli pracy.
- EN 857 – Jest to norma, którą powinny spełniać węże typu 1/2 SC. Węże zgodne z tą normą są testowane dla co najmniej 150 tys. cykli (1SC) lub 200 tys. cykli (2SC).
- EN 856 – Jest to norma, którą powinny spełniać węże typu 4 SP/SH. Węże zgodne z tą normą są testowane dla co najmniej 400 tys. cykli pracy.
- ISO 18752 – norma stworzona przez International Standardization Organization. Określa normy, jakie muszą spełniać węże i przewody hydrauliczne.
- MSHA (Mine Safety and Health Administration) – jest to norma dotycząca bezpieczeństwa w kopalniach i innych środowiskach podwyższonego ryzyka. Węże hydrauliczne spełniające tę normę muszą być ognioodporne.
- DNV – norma potwierdzająca, że dany produkt spełnia rygorystyczne wymagania dotyczące wytrzymałości i bezpieczeństwa w trudnych warunkach, w szczególności na morzu lub w przemyśle offshore.
Jak widzicie terminów i skrótów związanych z hydrauliką siłową jest naprawdę sporo. My przedstawiliśmy Wam te podstawowe, które warto znać. Obserwujcie nasze wpisy, bo z pewnością będą się pojawiać kolejne z coraz trudniejszymi hasłami.
Jeżeli macie jakiekolwiek pytania związane z hasłami czy terminami stosowanymi w hydraulice siłowej, zapraszamy do kontaktu z naszym Działem Handlowym (oni mają te hasła w małym paluszku 😊).